Reikäpelimestaruudet 2020
Seuran reikäpelimestaruudet ratkaistiin lauantaina ja sunnuntaina 29.-30.8. loistavissa olosuhteissa. Lauantain kierroksilla karsittiin sunnuntain kierroksille kumpaankin pelattuun sarjaan (miehet yleinen ja miehet 70) 4 pelaajaa. Sunnuntaina pelattiin aamupäivällä kummassakin sarjassa 2 kaksinpeliä ja iltapäivällä olivat vuorossa loppuottelut.
Miesten yleinen sarja:
– Tarmo Mustonen voitti Raimo Määtän selviytyen loppuotteluun
– Aki Karjalainen voitti Jyrki Oikarisen ja selviytyi loppuotteluun
Miesten M70 -sarja
– Jukka Tarjanne voitti Teijo Karjalaisen selviytyen loppuotteluun
– Jouko Virranniemi voitti Helge Määtän selviytyen loppuotteluun
Iltapäivällä Aki Karjalainen voitti Tarmo Mustosen merkinnällä 9/7. Eli kun pelaamatta oli 7 reikää, oli Aki siirtynyt tavoittamattomaan 9 pisteen johtoon.
M70-sarjassa ratkaisu venyi viimeiseen reikään asti, kun tilanne 16 reiän jälkeen oli tasan. Seuraavalla reiällä Jouko otti pistejohdon ja viimeinen reikä tasattiin. Ottelun kulusta voi todeta sen verran, että Jukka otti johdon toisen reiän birdie-tuloksella ja Jouko tasoitti ja meni vielä 2 pisteen johtoon etuysillä. Takaysin kolmen väylän jälkeen johto oli jo 4 pistettä, mutta sen jälkeen Jukka otti neljä perättäistä väylää ja tasoitti pelin. Ja loppu meni edellä kerrotulla tavalla. Kummallakin pelaajalla oli viimeisellä reiällä realistinen mahdollisuus birdieen, mutta ”ei tällä kerralla” oli tuloksena. Loppuottelun tiukkuutta osoittaa sekin, että kummankin pelaajan lyöntimäärä oli 84!
Todettakoon että yleisellä puolella Aki on aiemmin voittanut reikäpelimestaruuden vuosina 2015 ja 2017, hänen tämän vuoden loppuotteluvastustajansa Tarmo vuonna 2018 ja viimeisenä päivänä myös mukana ollut Raimo vuonna 2019.
M70-sarja pelattiin nyt ensimmäistä kertaa, joten historiatietoja ei ole.